Świadectwa

Relacja z wycieczko-pielgrzymki integracyjnej wrzesień 2018

Pielgrzymko-Wycieczka Domowego Kościoła Rejon Brodnica po Kaszubach.

W dniach 22-23 września 2018 r. wraz z ks. moderatorem Marcinem Kaczyńskim i parą rejonową Małgosią i Pawłem Krajnik w ramach integracji rodzin udaliśmy się na pielgrzymko-wycieczkę po Sanktuariach Maryjnych na Kaszubach. Było nas 42 osoby z parafii brodnickich (parafia pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej, parafia pw. Jezusa Miłosiernego i parafia pw. Matki Bożej Fatimskiej z parafii pw.NPNM w Brodnicy). Pierwszym odwiedzonym sanktuarium było Wiele. W kościele pw. Św. Mikołaja znajduje się obraz Matki Bożej Pocieszenia gdzie uczestniczyliśmy w Eucharystii. Po Mszy Św. mimo niesprzyjającej pogody udaliśmy się na częściowe zwiedzanie Kalwarii Wielewskiej (Wielewska Kalwaria to 23 obiekty: 14 kaplic, 6 rzeźbiarskich dzieł, święte schody, ambona i Pustelnia).
Następnie udaliśmy się do Będomina gdzie znajduje się Muzeum Hymnu Polskiego. Po dworku Wybickich oprowadzał nas przewodnik, oglądaliśmy pamiątki po twórcy polskiego hymnu Józefie Wybickim, pamiątki z epoki, dokumenty dotyczące historii Mazurka Dąbrowskiego. Była to świetna lekcja patriotyzmu w stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Późnym popołudniem dotarliśmy do Domu Rekolekcyjno-Wypoczynkowego Diecezji Pelplińskiej w Białogórze położonego ok 1 km od morza gdzie zakwaterowaliśmy się. Niektórzy odważni uczestnicy po zjedzonym posiłku wieczorem udali się nad morze – ale Białogóra powitała nas ulewnym deszczem i trzeba było szybko wracać do kwater. Wszystkim dopisywał humor, mimo przemoczenia – o 21 ksiądz Marcin zapowiedział pogodny wieczór. Odśpiewaliśmy Apel Jasnogórski i z przerywnikami śpiewu każdy bliżej się przestawiał w humorystyczny sposób. Zabawy i śmiechu było co nie miara. Po błogosławieństwie udaliśmy się na spoczynek.
Drugiego dnia rano o godz. 8 w kaplicy domu rekolekcyjnego diakonia liturgiczna i muzyczna przygotowały oprawę Mszy Św. Po śniadaniu czas wolny na odpoczynek z rodziną. Przy dobrej pogodzie wszyscy udali się na spacer nad morze – niektórzy nawet zażywali kąpieli morskich.
Po obiedzie udaliśmy w drogę do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pomorza i Matki Jedności w Piasecznie gdzie znajduje się najstarsze sanktuarium maryjne na Pomorzu (obecnie w diecezji pelplińskiej). Według starej tradycji choremu chłopcu odpoczywającemu pod lipą na skraju wsi ukazała się „Piękna Pani” i kazała napić się źródlanej wody, która przywróciła mu zdrowie. Na pamiątkę tego wydarzenia sporządzono rzeźbę Matki Bożej z Dzieciątkiem, którą historycy sztuki datują na przełom lat 70. i 80. XIV w. W 1968 r. kult ten uzyskał najwyższą sankcję kościelną poprzez ozdobienie wizerunku Matki Bożej i małego Jezusa złotymi koronami. W imieniu papieża dokonał tego ówczesny metropolita krakowski ks. kardynał Karol Wojtyła.
Przywitał nas proboszcz tutejszej parafii ks. Andrzej Ossowski. Pięknie opowiedział nam historię sanktuarium oraz dzieje kościoła. Można było się pomodlić przy relikwiach bł. Ks. Jerzego Popiełuszki.
Następnie udaliśmy się do źródełka, miejsca średniowiecznego objawienia z monumentalnym ołtarzem polowym. U stóp ołtarza usytuowana jest studnia z cudowna wodą – ze świadectw wynika, że woda stała się przyczyną wielu uzdrowień.
Cała grupa szczęśliwa udała się do autokaru i z modlitwą i błogosławieństwem udaliśmy się do domu z nadzieją, że w następnym roku będą co najmniej dwie wycieczki – na wiosną i na jesieni.
Chwała Panu!
Ewa i Stanisław Ziemba

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerri

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *