Świadectwa

Świadectwo z D.D.W.-Kwiecień 2018

Zachęceni tematyką spotkania ( „Dialog małżeński”), możliwością poznania nowego biskupa Wiesława Śmigla (naszego biskupa), szansą spotkania znajomych oraz możliwością spędzenia niedzielnego popołudnia poza domem, wybraliśmy się całą rodziną na Diecezjalne Dni Wspólnoty do Torunia. Odbyły się one 15.04.2018r w Centrum Dialogu toruńskiego seminarium duchownego. Pomimo obaw, że już sam dojazd z trójką dzieci zniechęci nas do tego typu wypadów, dotarliśmy bez żadnych problemów na miejsce spotkania, ciesząc się nawet względną ciszą podróży. Jednak pełne uczestnictwo w przygotowaniach do Eucharystii, jak również w samej Mszy Św. pozostaje dla nas jeszcze odległą perspektywą…

Z radością przyjęliśmy fakt, że naszemu biskupowi obecność dzieci nie przeszkadza, a wręcz Go raduje. Niestety pomimo tych zapewnień , dzieci wolały taplać się w stojącej na zewnątrz fontannie czym uniemożliwiały rodzicom wsłuchanie się w głoszone słowo Boże=) Z naszej obecnej perspektywy najciekawszym momentem eucharystii (skupiającym największą uwagę dzieci) była procesja rozpoczynająca i kończąca Mszę św. oraz możliwość skosztowania chleba niesionego uprzednio w darach. Kosz z cukierkami wzbudził również spore zainteresowanie, ale dużo później, bo w trakcie Mszy Św. nie został przyuważony.

Po Eucharystii z kaplicy udaliśmy się do sali konferencyjnej w budynku Centrum Dialogu. Dzieci w tym czasie miały zapewnioną opiekę Diakoni Wychowawczej. Zdecydowaliśmy się oddać opiece: Artura(niecałe 4 lata) i Jowankę (2,5). Roczny Dawidek został przy nas. Jak się niedługo okazało nasze starszaki lubią mieć wszystko pod kontrolą i wolały sprawdzać czy rodzice nie zajmują się przypadkiem czymś ciekawszym – zostały więc przeprowadzone do rodziców =) Konferencja rozpoczęła się od przywitania i przedstawienia księdzu biskupowi oraz obecnym osób szczególnie zaangażowanych w działanie DK w naszej diecezji . Niestety jeszcze zanim zebraliśmy się na odwagę by choć na chwilkę podejść do bp i porozmawiać ,ten naglony obowiązkami musiał opuścić nasze spotkanie. Małżeństwa natomiast, rozdzielone już przed wejściem do sali na 10 grup, po krótkim wprowadzeniu udały się do wyznaczonych salek by omówić wybrane zagadnienie dotyczące dialogu małżeńskiego. Na szczęście nasze starszaki stwierdziły, że im się z nami nudzi i udały się z powrotem do dzieci. W trakcie pracy w grupach omawialiśmy jak powinno wyglądać przygotowanie do dialogu małżeńskiego. Wyniki naszej 40minutowej pracy zostały następnie streszczone podczas 3minutowych wystąpień jednego przedstawiciela z każdej grupy. Każda grupa omawiała inne zagadnienie (np. przeszkody uniemożliwiające odbycie dialogu, tematyka dialogu itp.) tak aby ostatecznie wyłonił się obraz tego, jak powinien wyglądać prawdziwy Dialog Małżeński. Ponieważ cały czas na zmianę zajmowaliśmy się Dawidkiem to co zapamiętaliśmy z można streścić następująco:

-z dialogiem małżeńskim problem ma ok 60% małżeństw należących do DK;

– dialog małżeński oznacza wpólne zasiadanie;

– prawidłowo przeprowadzony dialog bardzo wzmacnia małżeństwo poprzez lepsze zrozumienie osoby współmałżonka (możliwość spojrzenia na codzienne problemy jego oczami), -zapalona świeca ma pomóc w uświadomieniu sobie obecności Chrystusa podczas dialogu, jednak jej brak nie oznacza, że dialog jest bezcelowy,

-dialog przeprowadzony na leśnym spacerze lub podczas jazdy samochodem, może być równie skuteczny jak ten w domowym zaciszu przy herbatce jeśli jest wcześniej oddany działaniu Ducha Świętego i uświadomimy sobie w jakim celu tak naprawdę go przeprowadzamy.

Wniosków było zapewne dużo więcej jednak zbliżająca się godzina „W” (godzina planowanego powrotu do domu) i kończąca się cierpliwość najmłodszej latorośli, skutecznie uniemożliwiła nam dalsze wsłuchiwanie się efekty prac pozostałych grup. Do domu wróciliśmy bez problemów, pozytywnie zmotywowani do dalszego działania na rzecz Dialogu Małżeńskiego, w przeświadczeniu, że poruszający się, nawet in cognito, bp Wiesław nie przejdzie obok nas nie zauważony.

 

Ewa i Roman Lukiyanenko

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *