Domowy Kościół

Rejon Brodnica

Dzień Dziecka Utraconego jest szczególnie obchodzony u nas w Polsce od 2004 r.

W dniu 15 października 2021 r. w Parafii Jezusa Miłosiernego w Brodnicy uczestniczyliśmy we Mszy Świętej ofiarowanej w intencji Dziecka Utraconego. Mszę poprzedził różaniec odmawiany przez przedstawicieli naszej wspólnoty z rozważaniami:

 „Proszę Cię Panie za tymi osieroconymi rodzicami, którzy przeżywają swoje cierpienie nie uzyskując zrozumienia u najbliższych. Za tych w żałobie, którzy są wyśmiewani za najmniejsze okazanie bólu po stracie dziecka. Za tych, którym otoczenie utrudnia wyprawienie pogrzebu, bo dziecko miała zaledwie kilka tygodni życia w łonie matki. Daj nam Jezu spieszyć ze współczuciem pełnym szacunku dla czyjegoś cierpienia.”

Mszę Święta poprowadził proboszcz ks. Wiesław Pacak w koncelebrze z wikarym ks. Michałem Paluchem. Ten szczególny czas został uwypuklony szczególnie podczas kazania w wykonaniu ks. Wiesława Pacaka, który podkreślił jak ciężko również kapłanom uczestniczyć w ostatniej posłudze przy odchodzącym dziecku i przy towarzyszeniu rodzinie.

Na zakończenie Mszy małżonkowie Elżbieta i Kazimierz Kozłowscy z Chełmna moderatorzy Diakonii Życia diecezji toruńskiej dali świadectwo swojego doświadczenia po utracie dwójki krótko żyjących dzieci. Ukazali jak z wielkim bólem starali się żyć dalej… Obecnie świadczą, że mają czworo dzieci- dwoje w niebie i dwoje na ziemi…

Na zakończenie udaliśmy się na spotkanie do salki przy pobliskiej plebanii. Nie było nas dużo. Pomimo smutnych treści poznaliśmy nowe osoby, które miały możliwość usłyszeć o naszej wspólnocie. Miało też miejsce miłe spotkanie osób, które nie widziały się od wielu lat…

„W chwilach trudnych Panie naucz nas mądrego milczenia z tymi, którzy płaczą.”

Peregrynacja Obrazu Świętej Rodziny w parafii pw. Jezusa Miłosiernego

W poniedziałek (11.10.2021) pożegnaliśmy obraz Św. Rodziny. Jakie wrażenia?

I. Rekolekcje prowadzone były przez księdza Andrzeja ze Zgromadzenia Świętej Rodziny.

 1. Obraz Świętej Rodziny na stałe jest eksponowany w Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu. Do nas przyjechał w pełnej okazałości tj., „nieubrany” w drogocenne sukienki, które zdobią go w Kaliszu. Dzięki temu zmusza on do myślenia, że Święta Rodzina była biedna, Święty Józef był robotnikiem, miał spracowane ręce, bo pracą własnych rąk utrzymywał całą rodzinę.
 2. Rodzinę z Nazaretu cechuje miłość, zaufanie i służba.
 3. Jaka jest recepta na szczęśliwą rodzinę wg ks. Andrzeja?
 • Nawiązać relację z Panem Jezusem
 • Zmienić sposób postępowania. Nie narzucać swojego zdania. Myślimy, że jeżeli mam dobre zamiary to musi tak być. Ja mam rację. A druga strona widzi tę samą sytuację zupełnie inaczej. Też ma rację
 • Jeżeli coś w postępowaniu jednego z małżonków było nie tak jak powinno, coś wyszło źle, nie wypominaj. Jeśli się da, to zapomnij, jeśli nie, to nigdy do tego nie wracaj
 • Nauczmy się mówić przepraszam, nawet do dzieci, przecież nie jesteśmy święci
 • Pamiętajmy, że porządny rachunek sumienia jest kluczem do zmiany naszego życia na lepsze.
 • Przenieśmy model Rodziny z Nazaretu do naszych domów, odnośmy się z miłością do siebie i drugiego człowieka, nawet gdyby na pierwszy rzut oka wyglądał na bezdomnego. Pan Jezus też go kocha.
 1. Obraz ma dwie perspektywy: poziomą i pionową. W pionowej są 3 postacie: Bóg Ojciec, Duch Święty i Pan Jezus. W poziomej: Matka Boska i Święty Józef trzymają za rękę dziecko – Pana Jezusa. Obydwoje Rodzice patrzą na Syna z największą miłością, tkliwością i radością. Miałam wrażenie, że wracają z Jerozolimy po 3 dniach szukania i odnalezieniu Go w Świątyni. Dają nam przykład jak powinna wyglądać dzisiejsza rodzina (ojciec, matka, dzieci) i jakie relacje powinny łączyć wszystkich jej członków.
 1. Dużo się działo. W posługę zaangażowane były wszystkie Wspólnoty naszej parafii, a szczególnie członkowie Domowego Kościoła. Dziękujemy im za to, a specjalne podziękowania należą się księżom Michałowi i proboszczowi.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii .

Serdecznie zapraszamy

 1. Prosimy o aktywny udział podczas peregrynacji obrazu Świętej Rodziny w parafiach.
 2. 15 październik godz. 18- Brodnica, w parafii Jezusa Miłosiernego odbędzie się Msza Święta w intencji Dziecka Utraconego. Po Mszy Świętej świadectwo małżeństwa i spotkanie w salce przy plebanii.
 3. 16 października w godz. 16-17:30 w Toruniu odbędzie się spotkanie przybliżające Nowe Zasady DK. Miejsce: Aula Wyższej Szk. Kult. Społ. i Medialnej w Toruniu ul. Droga Starotoruńska 3.
 4. 23 października odbędzie się Bal Wszystkich Świętych w sali Domu Kultury w Karbowie. Zabawa jest w/g zasad z zeszłego roku.
 5. 24 października o godz. 13 w Nowym Mieście Lubawskim podczas Mszy Świętej nastąpi przyjęcie kręgu pilotowanego do DK
 6. 6 listopada odbędzie się pielgrzymka DK- Śladami Siostry Faustyny -do Płocka, Kruszwicy, Pakości. Wyjazd o godz. 6:30, powrót około godz. 19, wstępny koszt około 60 złotych
 7. 5 grudnia odbędzie się spotkanie Wspólnoty w parafii Jezusa Miłosiernego o godz. 15. Konferencja wygłoszona po mszy będzie dotyczyła dialogu małżeńskiego.
 8. 26 grudnia organizujemy Święto Świętej Rodziny w swoich parafiach.

Mirka i Henio

Zaproszenie ;)

09 października o godz. 10.00 organizowane jest przez diecezjalną diakonie liturgii spotkanie formacyjne. Wszystkich chętnych, którzy pragną zagłębić się w posługę liturgiczną zapraszam do wzięcia udziału. Na tę chwilę będzie jechało jedno wygodne auto, są jeszcze wolne dwa miejsca (już 3 osoby się zgłosiły). A jak będzie trzeba to pojedzie więcej samochodów (po cichu liczę, że ze trzy auta). Spotkanie odbędzie się w salce i kaplicy przy kościele p w. św. Józefa przy ulicy świętego Józefa w Toruniu. Myślę, że z dwie, trzy godzinki powinno to potrwać. Będzie okazja do modlitwy, do zapoznania się z techniką posługi, wszystkie etapy eucharystii i związanej z nimi posługą. Po spotkaniu zapraszam wszystkich uczestników na męskie spotkanie przy toruńskich lodach.

Wszystkich chętnych proszę o zgłaszanie się pod numerem telefonu 600292337 lub mailem: kpleon@wp.pl

Pozdrawiam Paweł

PS.

24 września w brodnickiej Farze odbyło się spotkanie formacyjne odnośnie posługi podczas liturgii. Swoją wiedzą i doświadczeniem podzielił się diakon Tomek Gutowski, który na co dzień posługuje w Katedrze w Toruniu. Była możliwość podzielenia się swoimi wątpliwościami, pytaniami co do formy i sposobu posługi. Diakonia Liturgii zaprasza na podobne spotkanie do Torunia. W galerii kilka zdjęć ze spotkania 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii .

Rozpoczęcie roku formacyjnego DK

Spotkaliśmy się z Jezusem na Mszy Świętej w kościele Farnym w Brodnicy 26 -tego września. Było to wyjątkowe spotkanie, poprzedzone Namiotem Spotkania, który poprowadziła Renia. Odmawianie Koronki do Miłosierdzia Bożego bezpośrednio przed mszą jest już naszą tradycją. Uroczysta procesja z Krzyżem podkreśliła wyjątkowy charakter spotkania. Mszę odprawił nasz niezastąpiony moderator rejonowy ksiądz Marcin Kaczyński.

Po mszy 4 małżeństwa, które były na rekolekcjach, dały świadectwo o swoich przeżyciach podczas tego wyjątkowego czasu. Było nas dużo. Obecne były też osoby nie należące do Domowego Kościoła, które swoją obecnością sprawiły nam ogromną radość.

A potem…była kawa, herbata, domowe ciasto i rozmowy, rozmowy…

Bardzo dziękujemy wszystkim za obecność, zespołowi za piękną oprawę muzyczną, młodym dziewczynom za przepiękny śpiew, a członkom obu kręgów z Fary za czynne zaangażowanie się w obsługę mszy.

Bóg zapłać.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii .

Pożegnanie ks. Darka

W sobotę, 31 lipca 2021 na mszy św. o godzinie 16.00 w kościele pw Matki Bożej Fatimskiej w Brodnicy Wspólnota Domowego Kościoła podziękowała ks. Dariuszowi Pukalskiemu za opiekę duszpasterską nad kręgami Domowego Kościoła, za wszystkie spotkania, rozmowy, wspólne Eucharystie, modlitwy, otwartość, życzliwość, wnoszoną radość, wszelkie dobro, zrozumienie, troskę oraz uśmiech.

Ks. Dariusz dekretem ks. Biskupa Wiesława Śmigla, z dniem 23 sierpnia 2021, został mianowany wikariuszem w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Grudziądzu.

W parafii Matki Bożej Fatimskiej istnieją dwa kręgi Domowego Kościoła, pierwszy zawiązał się w 2016r, a drugi rok później. Ks Dariusz był moderatorem kręgów od samego początku ich istnienia. Zawsze wspominał, że darzy Domowy Kościół szczególną sympatią. Ks Dariusz był zawsze obecny na spotkaniach kręgu, dzielił się życiem, słowem Bożym, ożywiał modlitwę, służył swoją wiedzą teologiczną i doświadczeniem duszpasterskim.

Ks. Dariuszu -Dziękujemy za wszelkie dobro jakie wniosłeś do wspólnoty Domowego Kościoła. Niech Pan Jezus – Najwyższy Kapłan napełnia Cię duchem Swego kapłaństwa, zachowa w pobożności, uświęca i ciągle umacnia, błogosławi Twojej apostolskiej działalności i będzie źródłem radości i spełniania, a Matka Najświętsza niech otacza Cię swoją opieką.

Renia

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii .

Rozpoczęcie roku formacyjnego DK

Kochani,

Serdecznie zapraszamy na rozpoczęcie Roku Formacyjnego Rejonu Brodnica -Nowe Miasto Lubawskie w dniu  26.09.2021 r. w Kościele Farnym w Brodnicy o godz. 14:30

 1. Zawiązanie Wspólnoty
 2. Godz. 14: 30 Namiot Spotkania.
 3. Godz. 14: 50 Śpiew
 4. Godz. 15: 00 Koronka
 5. Godz. 15: 15 Msza Święta
 6. Godz. 16: 00 Świadectwa
 7. Agapa w Harcówce,
 • Podczas Mszy Świętej będzie możliwość wstąpienia do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka
 • Po Mszy Świętej II krąg z Fary przyjmie Drogowskazy Nowego Człowieka

Serdecznie zapraszamy.

Oaza III stopnia Kazimierz Biskupi/Konina

Jaki jest nasz Kościół?  Piękny i brzydki zarazem, dobry i trudny. Możesz się ze mną nie zgadzać, ale ja namacalnie doświadczam takiego Kościoła na co dzień, a szczególnie ostatnio na rekolekcjach Domowego Kościoła Oazie III stopnia w Kazimierzu Biskupim.

W pięknej, zadbanej, niewielkiej miejscowości przez piętnaście dni w terminie 6-21 sierpnia 2021 r. gościliśmy wraz z moim mężem w klasztorze Misjonarzy Świętej Rodziny, którzy dołożyli wszelkich starań by to miejsce służyło wypoczynkowi i przeżyciom duchowym. Świeżo wyremontowane pokoje z łazienkami, pomieszczenia do wspólnego korzystania dobrze wyposażone oraz zaplecze do zabawy, refleksji i przede wszystkim modlitwy.

Program Oazy III st. jest bardzo napięty, a pomimo to moderatorzy Marta i Rafał Zawiertowie wraz z księdzem Janem Inglot, diakonem Wojciechem Selak oraz małżeństwami Justyną i Markiem Machlańskimi oraz Eweliną i Mateuszem Sławińskimi z diakonii dziecięcej dołożyli wszelkich starań, a nawet więcej by wspólnota uczestniczyła nie tylko w modlitwie, ale także mogła spędzać wspólnie czas na pogodnych wieczorkach z tańcami, śpiewem, zabawą z rodzicami i dziećmi. A podobno na tych rekolekcjach nie ma pogodnych wieczorków. Jest też zalecenie by uczestnicy ze względu na napięty program zapisywali się bez dzieci. Na naszych rekolekcjach wśród uczestników było piętnaście małżeństw z różnych diecezji, głównie z archidiecezji wrocławskiej. My, jako jedyni z diecezji toruńskiej. Łącznie z prowadzącymi siedemdziesiąt trzy osoby, w tym małżeństwa z kilkumiesięcznymi dziećmi, również w diakonii dziecięcej. Wszystkie małżeństwa z tak małymi dziećmi, walczyły ze zmęczeniem. Ogromnym wysiłkiem jest służyć na rekolekcjach swojej własnej rodzinie, a jeszcze dodatkowo służyć innym. Nie zawsze się to udawało…

Widziałam małżeństwa, które niesamowicie były oddane swoim najbliższym. Małżonkowie przy gromadce dzieci potrafili czerpać z rekolekcji tyle ile mogli. Rano jeden rodzic był na jutrzni jeszcze dodatkowo posługiwał śpiewem lub czytał. Wieczorem drugi rodzic uczestniczył w nieszporach. Widziałam jak na tych rekolekcjach nie wypoczywa się fizycznie tylko duchowo nabiera się sił do dalszego rozwoju.

Moderatorzy wraz z całą diakonią i kapłanami dołożyli wszelkich starań by każdy dzień był bogaty w treści. Wymagało to dużej dyscypliny czasowej od wszystkich uczestników, by czerpać ze źródeł naszej wiary, by poznać różne wspólnoty, zgromadzenia, by doświadczyć żywego Kościoła. Począwszy od Misjonarzy Świętej Rodziny, którzy z taką miłością nas przyjęli, udostępnili wszystkie możliwe pomieszczenia, chętnie rozmawiali z nami również indywidualnie okazując życzliwość i troskę o nasze dobro. Jednocześnie dzielili się też swoimi radościami i troskami. Poprzez Kamedułów Eremu Pięciu Męczenników w Bieniszewie, poprzez wspólnotę Sychar, Odnowę w Duchu Świętym, wspólnotę Open Doors- w służbie prześladowanym chrześcijanom, Ruch Matek w Modlitwie, Wojowników Maryi, Akademii Familijnej, a skończywszy na Domowym Kościele. Małżeństwami, które borykają się z trudnościami dnia codziennego, z życiem w rodzinie, czasami z chorobą, której się nie akceptuje, ze zmęczeniem, bo dziecko w nocy nie dało spać, z irytacją, złością, a nawet agresją wobec własnych licznych dzieci. Pierwszy raz miałam okazję poznać na rekolekcjach małżeństwa, które wcześniej przeszły młodzieżową formację w Ruchu Światło- Życie. Opowiadali jak byli wdzięczni rodzicom, z którymi jeździli na rekolekcje Domowego Kościoła, a potem we wczesnym wieku zostali skierowani na swoje rekolekcje Oazy Dzieci Bożych, a potem przechodzili do „młodzieżówki”. Rekolekcje Domowego Kościoła są inne, niż w młodzieżowej formacji i te małżeństwa dopiero się tego uczyły. Już nie miały czasu i możliwości na perfekcyjne przygotowanie np. oprawy muzycznej na nabożeństwach, ponieważ czas był potrzebny rodzinie- przemęczonej żonie lub pielęgnacji dzieci. Widziałam różne sceny pięknych małżeństw, ale też sceny, które mnie bulwersowały, gdzie ojciec nie potrafił cierpliwie i z miłością wytłumaczyć trzyletniemu synowi, że teraz powinien poczekać lub przewidzieć, że dziecko będzie się nudziło i zająć je w taki sposób by nie przeszkadzało.

W dniu wspólnoty odwiedził nas Biskup Pomocniczy Jacek Kisicki z archidiecezji wrocławskiej, który w otwarty i szczerym spotkaniu wprost przyznał, że dzisiejsze afery w naszym Kościele nie są niczym nowym. Kościół zawsze był piękny i jednocześnie trudny, zawsze doświadczał grzechu, ale zawsze szukał drogi z Chrystusem. Więc nie martwmy się, że to koniec Kościoła, bo on żyje i ma się dobrze. Trudności nas hartują i pozwalają doświadczyć, że nie mamy budować na sobie, mamy budować na Chrystusie, który jest naszym i moim też Panem i Zbawicielem.

Kochani Marto i Rafale dziękujemy, że mogliśmy razem z Wami i dzięki Wam przeżyć właśnie te rekolekcje, a modliliśmy się o nie przez dwa lata.

Chwała Panu.

Hania

28-sierpnia zapraszamy do Gietrzwałdu na pielgrzymkę

Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Rozpoczynamy o godz. 10:00 drogą krzyżową od źródełka 13:00 Msza Święta 14:00 Czas na posiłek 15:00-16:15 konferencja(pani Małgorzata Nawrocka) Z Torunia będzie jechał autokar można się zabrać – odpłatność, (co łaska). Wyjazd autokaru sprzed Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki (Aleja Solidarności 1-3, 87-100 Toruń) o godz. 6:30. Zapraszamy nie tylko członków KWC, ale wszystkich, którzy pragnę się modlić o wyzwolenie naszego Narodu nie tylko z niewoli alkoholizmu, ale i nowych form uzależnień. Zapisy Maria i Andrzej Kowalik, tel. 603950584